Latvijas studenti uzvar Pasaules čempionātā spageti tiltu konstruēšanā

          Rīgas Tehniskās universitātes (RTU)  studenti jau otro reizi plūca uzvaras laurus Pasaules čempionātā spageti tiltu konstruēšanā. Čempionāts RECCS 2016 norisinājās 26.maijā Ungārijā, Budapeštā, tajā Latviju pārstāvēja RTU Būvniecības inženierzinātņu fakultātes (BIF) studenti.

          Šajā gadā RTU pārstāvēja BIF studentu komanda „Bridge iT” ar dalībniekiem Lauri Lubganu, Lauri Lodīti un Kristapu Zepu, kā arī Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes (MTAF) studenti Artūrs Vēvers, Jānis Lungevičs un Māris Puriņš komandā „JAM”. Abas komandas Pasaules čempionātā startēja balstu tiltu kategorijā. Tilts, kura kopējā masa nedrīkst pārsniegt vienu kilogramu un laiduma garumam starp balstiem ir jābūt vienam metram, ir jābūvē tikai no makaroniem un līmes. Sacensību dienā tilts tiek slogots ar konstantu slodzi, līdz tas sabrūk.

Pasaules čempionātā šogad piedalījās komandas no Latvijas, Lietuvas, Ungārijas, Rumānijas, Turcijas, Irānas un Bulgārijas.

„Bridge iT” sacensībās startēja ar diviem makaronu tiltiem „Alfa” un „Beta”. Vaicāti par šo tiltu nosaukumiem, puiši atbildēja, ka tiltam „Beta” izmantojuši iepriekš netestētu konstrukciju, līdz ar to tā arī bija konkrētā tilta debija.

Vairāk kā pēc nedēļu ilgas tiltu būvēšanas, aprēķinu veikšanas, smaga darba un izietas tiltu tehniskās pārbaudes, tika noskaidroti labākie spageti tiltu konstruētāji pasaules mērogā. „Bridge iT” ieguva pirmo vietu Pasaules čempionātā ar tiltu „Alfa”, tādējādi kļūstot par pasaules čempioniem otro gadu pēc kārtas, vienlaicīgi uzrādot augstāko izturētās slodzes rādījumu – 468,8 kg – abās kategorijās šī gada čempionātā. Ar tiltu „Beta” komanda ieguva trešo vietu ar 443,6 kg lielu rādījumu, savukārt, komanda „JAM” ieguva Pasaules čempionātā 5.vietu ar 372,1 kg izturētās slodzes daudzumu.

Abas komandas uzvarēja Baltijas spageti tiltu konstruēšanas sacensībās „STiKS 7”, kuras rīko RTU MTAF Studentu pašpārvalde sadarbībā ar RTU Studentu parlamentu, tādējādi iegūstot ceļazīmi uz Pasaules čempionātu RECCS 2016.

Atskats uz Spageti tiltu konstruēšanas sacensībām “STIKS 7”

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) jauno inženieru komandas «Bridge IT» un «JAM» uzvarējušas spageti tiltu konstruēšanas sacensībās «STiKS», kas 2. aprīlī norisinājās RTU Dizaina centrā. Abas komandas izcīnījušas ceļazīmi uz Pasaules čempionātu spageti tiltu konstruēšanā «RECCS 2016», kas norisināsies 26. maijā Ungārijas galvaspilsētā Budapeštā.

Komanda «Bridge IT» – RTU Būvniecības inženierzinātņu fakultātes (BIF) studenti Lauris Lubgans, Lauris Lodītis un Kristaps Zeps – uzvaras laurus plūca lielo tiltu konstruēšanas disciplīnā, kurā šogad startēja septiņas komandas. Viņu tilts slodzes testā izturēja 425,246 kilogramus. Komanda Pasaules čempionātā spageti tiltu konstruēšanā piedalījās un uzvaras laurus plūca arī pērn, uzstādot jaunu Latvijas rekordu – 488,3 kilogrami – tilta slogošanā. Šogad komandas pārstāvji cer pērnā gada rekordu čempionātā pārspēt.

Savukārt komanda «JAM» – Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes studenti Artūrs Vēvers, Jānis Lungevičs un Māris Puriņš – savu pārspēku demonstrēja mazo tiltu konstruēšanas kategorijā, sacensību norises vietā sešu stundu laikā uzbūvējot izturīgāko tiltu no vienas paciņas jeb 500 gramiem spageti makaronu. Šajā kategorijā startēja 16 komandas. Tilts slodzes testā izturēja 247,779 kilogramus. Viņi ieguva trešo vietu arī lielo tiltu konstruēšanas kategorijā, slodzes testā uzrādot rezultātu 343. 874 kilogrami.

Lielo tiltu konstruēšanas kategorijā otro vietu ieguva RTU BIF studentu komanda «Bridge That»  – Krišjānis Silickis, Mārtiņš Ķīķeris, Kristaps Kroičs ar rezultātu 403.786 kg. Otro vietu mazo tiltu konstruēšanas kategorijā ieguva RTU Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes studentu komanda «Ampēriņš» – Aleksandrs Riguns un Maksims Feofilovs – ar rezultātu 111.988 kilogrami, savukārt trešo vietu – Tallinas Tehniskās universitātes komanda «Stabilo boss» – Timmu Tollimägi, Tanel Ärm, Liisu Miller, tilta slogošanā uzrādot rezultātu 44.019 kilogrami.

Sacensībās mazo tiltu konstruēšanas kategorijā varēja startēt arī skolēni. Uzvaras laurus starp 26 skolēnu komandām plūca «MakaRoņi» –  Siguldas Valsts ģimnāzijas skolēni Edgars Trops, Mārtiņš Jeseris un Pēteris Bērziņš. Viņu uzbūvētais tilts slogošanā izturēja 55,664 kilogramus. Otro vietu ieguva Rīgas Jauno tehniķu centra komanda «Sky Boys» – Igors Jaščenko, Makars Lavišs, Gļebs Martjanovsno – ar rezultātu 51.636 kilogrami, savukārt trešo vietu – Jelgavas tehnikuma un Jelgavas Valsts ģimnāzijas komanda «Abrakadabra» – Klāvs Gūtmanis, Edgars Batkovsikis, Kristaps Blūmanis. Viņu tilts slogošanā izturēja 40.283 kilogrami.

Sacensības rīkoja RTU Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes Studentu pašpārvalde sadarbībā ar RTU Studentu parlamentu. Pasākumu atbalstīja viens no lielākajiem graudu pārstrādes uzņēmumiem Baltijā AS «Dobeles dzirnavnieks», sadzīves tehnikas uzņēmums SIA «Robert Bosch», SIA «Inženieru birojs «Kurbada tilti»», kā arī SIA «Projekts 3».